Obieramy kierunek na Świnoujście

Kierunek Świnoujście to stowarzyszenie, w którym młodzi, energiczni  ludzie działają na rzecz miasta. Jego celem jest lepsze Świnoujście. Świnoujście, w którym władza będzie blisko mieszkańców i będzie odpowiadała na ich potrzeby.

W ostatnim czasie, dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego, udało nam się zorganizować kilka wydarzeń. Rodziny z dziećmi mogły się bawić na festynie „Festiwal Uśmiechu”, którego głównym celem była ich aktywizacja. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Widzimy potrzebę realizacji takich pomysłów i inwestowania w najmłodszych. Uważamy, że bez naszych małych pociech, nie ma szans na zrównoważony rozwój miasta, dlatego też walczymy o profity dla młodych rodzin. Nowe miejsca żłóbkowe stały się faktem, liczba miejsc wzrosła ze 100 aż do 277, a będzie ich jeszcze więcej, gdyż będziemy zabiegać o drugi miejski żłobek. Zorganizowaliśmy również jedne z największych zawodów surfingowych na Pomorzu Zachodnim. Dzięki nim wiele dzieci wraz z rodzicami mogło uczestniczyć w aktywnej zabawie, jako alternatywie dla masowo obleganych komputerów oraz smartfonów. Wspólna zabawa z dziećmi na plaży, moc nagród dla zwycięzców w różnych kategoriach oraz pogoda, za którą trzymaliśmy kciuki, czy pierwsze w Polsce zawody na sztucznej fali w hotelu Radisson, pozostaną długo w naszej pamięci.

Członkowie naszego stowarzyszenia byli współinicjatorami budowy „Świata Zabaw, Sportu i Rekreacji dla Każdego”. Jak sama nazwa wskazuje, mamy zamiar uaktywnić nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe oraz seniorów. Chcemy, żeby to było miejsce zabawy, ale także spotkań i integracji społecznej. Mamy wiele pomysłów związanych z seniorami. Gorąco wspieraliśmy Bon Seniora, cieszymy się, że zainteresowanie nim było duże i na pewno będziemy go dalej wspierać. Analogicznie do bonu seniora chcemy stworzyć bon młodego mieszkańca, a pieniądze z niego przeznaczyć na aktywizację młodych ludzi i rodzin z małymi dziećmi. Wsparcie dla tych osób jest niezbędne. Dla seniorów zorganizujemy projekt „Nowoczesny Senior”, czyli szkolenie, na którym odpowiemy na pytania z dziedziny bankowości internetowej, między innymi:  Jak można upewnić się, że jesteśmy bezpieczni i jak chronią nas banki, a jak możemy chronić się sami? Jak posługiwać się internetowym kontem bankowym w prosty sposób? Oraz szkolenie z wykorzystania bankowości elektronicznej w praktyce.

Jesteśmy inicjatorami pomysłu sekundników na skrzyżowaniach dla polepszenia organizacji ruchu drogowego. Naszym zdaniem powinny być one zamontowane na skrzyżowaniach ul. 11 Listopada z ul. Wojska Polskiego, z ul. Matejki oraz z ul. Grunwaldzką, jak również na skrzyżowaniach ul. Grunwaldzkiej z ul. Wilków Morskich i Steyera oraz ul. Matejki z ul. Wojska Polskiego i ul. Konstytucji 3 Maja. W tej dziedzinie mamy również więcej pomysłów. Złożyliśmy także wnioski o remonty ulic. Chcemy, aby dzisiejsza młodzież uczestniczyła w życiu miasta. To w końcu dla niej prowadzone są obecne działania, które mają być realizowane w przyszłości. Wspieraliśmy informacyjnie seminarium „Na czym polega konsultacyjna funkcja rad młodzieżowych i ciał młodzieżowych?”, które odbyło się w Urzędzie Miasta Świnoujście. Wraz z urzędem organizowaliśmy także konkurs na nazwy 10 miejskich placów zabaw. Do tej pory identyfikowane były według położenia: przy policji, przy muszli koncertowej, przy Malczewskiego itd. Propozycje nazw zgłosiły przedszkolaki oraz najmłodsi uczniowie szkół podstawowych.

Wspieramy budownictwo mieszkaniowe. Wiemy, że ceny mieszkań w Świnoujściu są bardzo wysokie, dlatego też chcemy wspierać rodziny w tej materii. Jesteśmy dumni z pozyskania środków zewnętrznych na różnego rodzaju inicjatywy. 5 na 6 naszych projektów otrzymało dofinansowanie i zostało przeprowadzonych w 2018 roku. Nie spoczniemy na laurach i już mamy kolejne pomysły na realizację fantastycznych przedsięwzięć na rok 2019. Wspieramy inicjatywy ekologiczne, edukację w tej dziedzinie, związaną m.in. z segregacją odpadów i recyklingiem.
Wśród mieszkańców poruszamy również bardzo ciężkie, ale ważne tematy, takie jak plan zagospodarowania przestrzennego, który jest dokumentem określającym, czy dopuszczalna jest dana zabudowa i jakie warunki musi spełnić.

Jesteśmy inicjatorami projektu budżetu obywatelskiego, „Zielony Zakątek przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym”, na który można było głosować w dniach od 11 do 28 września. Projekt zakłada zagospodarowanie zielonego skweru przed szkołą i stworzenie tam mini siłowni oraz miejsca z zielenią dla uczniów.  Zebraliśmy wiele głosów i liczymy, że nasz projekt doczeka się realizacji. Bierzemy udział w spotkaniach z innymi stowarzyszeniami i organizacjami oraz z Gminną Radą Działalności Pożytku Publicznego. Jak to możliwe, że w krótkim czasie zorganizowaliśmy tak dużo? Odpowiedź jest prosta: jesteśmy ambitni, mamy energię, wiemy czego chcemy i potrafimy pozyskiwać środki na realizację wyznaczonych zadań, a przede wszystkim jesteśmy drużyną. I ta drużyna chce mieć wpływ na decyzje podejmowane w radzie miasta oraz przedstawiać swoje propozycje.
Dlatego wystawiliśmy również 3 kandydatów, po jednym w każdym okręgu, do Komitetu Wyborczego Grupa Morska – Cała Naprzód, lista nr 13. Zachęcamy Państwa do głosowania na naszych przedstawicieli.

Okręg nr 1, miejsce nr 3 – Bartosz Adranowski
Okręg nr 2, miejsce nr 1 – Kamil Janta-Lipiński
Okręg nr 3, miejsce nr 5 – Olaf Szymański